2024-05-24
BudownictwoElektrykaEnergetyka odnawialna

Wybuch magazynu energii w Bytowie

Wybuch 💥 magazynu 🔋 energii w Bytowie

17.09.23 miał miejsce wybuch domowej roboty magazynu energii elektrycznej połączonego z instalacją fotowoltaiczną ☀ na dachu.

Fryderyk Mach, zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Bytowie poinformował o dwóch wybuchach – jeden zanim została wezwana straż pożarna, prawdopodobnie ogniwa baterii – to ich przeładowanie było przyczyną pożaru.

Druga eksplozja spowodowała uszkodzenie ściany szczytowej budynku.

Właściciel budynku poinformował iż magazyn domowej roboty pracował bezawaryjnie 3 lata, a w dniu awarii uszkodzeniu uległo zabezpieczenie chroniące baterie przed przeładowaniem.

🎙 Mój komentarz:
Dostępna dokumentacja fotograficzna wskazuje, że wykorzystany został magazyn energii na bazie prawdopodobnie używanych baterii od auta elektrycznego –> NMC lub LiON. Na podłodze widać zniszczony balancer Daly, który pewnie pełnił rolę ochrony ogniw LiON.

Opis zdarzeń mówi o dwóch wybuchach – najprawdopodobniej najpierw doszło do wybuchu akumulatora, a następnie do wybuchu mieszaniny z wodorem. Pomieszczenie (piwnica) nie było wentylowane.

Tutaj upatruję winy prawdopodobnie używanych baterii z pojazdu elektrycznego, gdzie nie znana jest historia eksploatacji ogniw. Samo zabezpieczenie balancerem jest niewystarczające – widać to po zdjęciach zniszczeń…

Magazyny energii nie są same w sobie niebezpieczne, ale należy do nich podejść z należytą starannością bez kompromisów w zakresie bezpieczeństwa.

Do mediów: Radio Gdańsk SA opublikowało informację 18.09.23 na swojej stronie tytułując tekst: „Eksplozja nielegalnego magazynu energii w Bytowie. Wybuch poważnie uszkodził budynek”
❗❗❗ Nie ma czegoś takiego jak nielegalny magazyn – jest wprowadzanie w błąd czytelników, gdyż magazynowanie energii nie wymaga żadnego dopuszczenia lub certyfikacji obecnie. Apeluję o sprostowanie.

, ,

Jeden komentarz do “Wybuch magazynu energii w Bytowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *